Po wyborze zwolnienia firma musi skorygować odliczenie
Przedsiębiorca, który utracił status czynnego podatnika, musi oddać podatek naliczony przy zakupach środków trwałych towarów i materiałów służących działalności gospodarczej
Czy w związku z rezygnacją ze statusu czynnego podatnika VAT i wyborem w 2011 r. zwolnienia podmiotowego z tego podatku powinienem był zapłacić podatek od remanentu (towary handlowe) sporządzonego na 31 grudnia?
Czy od wyposażenia i środków trwałych też należy zapłacić VAT, a jeżeli tak, to w jakich cenach: z dnia zakupu czy rynkowych, uwzględniających stopień zużycia? – pyta czytelnik.
Z pytania wynika, że czytelnik stał się w 2011 r. podatnikiem zwolnionym z VAT, w związku z nieprzekroczeniem w roku ubiegłym wskazanego w ustawie limitu obrotów (150 tys. zł).
Zawiadomił bowiem fiskusa na druku VAT-R o wyborze tego zwolnienia (jeśli jego obroty przekroczyły w 2010 r. 100 tys. zł, ale nie przekroczyły 150 tys. zł, dodatkowym warunkiem zwolnienia było poinformowanie naczelnika na piśmie o jego wyborze w terminie do 17 stycznia, o czym pisaliśmy w „PiP” z tego dnia w artykule „Jeszcze tylko dziś można wybrać zwolnienie”).
Bez VAT należnego...
Utrata statusu czynnego podatnika VAT nie jest zdarzeniem powodującym obowiązek zapłaty należnego VAT. Skoro nie pojawia się czynność opodatkowania, nie będzie też podstawy opodatkowania, a więc rozważań, czy chodzi o wartość po cenach zakupu, czy rynkową.
W związku z wyborem zwolnienia z VAT czytelnik utracił jednak prawo do wcześniej przysługującego mu odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta