ZUS nie wyda zaświadczenia z urzędu
Osoba, która potrzebuje oficjalnego potwierdzenia, że nie zalega w opłacaniu składek, musi o nie sama wystąpić. Będzie na nie czekała maksymalnie siedem dni
Zaświadczenie to urzędowe stwierdzenie określonych faktów, np. o braku zaległości w opłacaniu składek pobieranych przez ZUS. Jest wydawane na wniosek płatnika składek lub innej osoby uprawnionej.
Ponieważ ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa systemowa) nie reguluje kwestii wystawiania takich dokumentów – na mocy jej art. 123 – w tym zakresie stosuje się art. 217 – 220 kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.).
Tylko na wniosek
Zgodnie z art. 217 k.p.a. zaświadczenie wydaje się na wniosek osoby ubiegającej się o nie, jeżeli
- urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa,
- osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.
A więc ten dokument nie może być wydany z urzędu. Osoba ubiegająca się o niego powinna powołać się na jedną z wymienionych okoliczności, np. wskazać, że uczestniczy w przetargu, stara się o kredyt czy zaświadczenie jest jej potrzebne w celu przedłożenia w innych urzędach. Cel wydania zaświadczenia jest wówczas ujawniany w jego treści.
O zaświadczenie w opłacaniu składek mogą ubiegać się nie tylko płatnicy składek. Zadłużenie w ZUS mogą bowiem mieć także osoby nieposiadające tego statusu, lecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta