Wspólnik działa we własnym imieniu, ale na rzecz spółki
Udziałowiec może wytoczyć powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ona też otrzyma ewentualne odszkodowanie
Actio pro socio, uregulowane w art. 295 kodeksu spółek handlowych, stanowi szczególne uprawnienie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do wytoczenia powództwa o naprawienie wyrządzonej jej szkody.
Przysługuje mu ono jednak wyłącznie wówczas, gdy pozew o odszkodowanie nie został wniesiony w ciągu jednego roku od daty ujawnienia (a nie dokonania) czynu wyrządzającego szkodę przez reprezentantów podmiotu, czyli zarząd, likwidatora, kuratora, radę nadzorczą (względnie komisję rewizyjną, jeżeli w spółce nie działa rada nadzorcza, a komisja przejęła jej kompetencje) bądź pełnomocnika powołanego uchwałą udziałowców.
Ważne! Wspólnik, wnosząc actio pro socio, występuje we własnym imieniu (jest powodem), ale działa na rzecz spółki. Oznacza to, że żąda on w pozwie zasądzenia odszkodowania dla podmiotu, a nie dla siebie.
PrzykładNa pana Krzysztofa, prezesa zarządu K sp. z o.o., nałożono 24 stycznia 2010 r. grzywnę za niezgłoszenie w ustawowym terminie do KRS podwyższenia kapitału zakładowego. W tym samym dniu poinformowano o tym na piśmie wspólników, którzy następnie w drodze uchwały powołali pełnomocnika, panią Karinę, do reprezentowania spółki w sporze z prezesem zarządu.
Do 24 stycznia 2011 r. pani Karina nie wytoczyła jednak powództwa o naprawienie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta