Używane ze znaną historią
Warto śledzić aukcje organizowane przez firmy leasingowe. Sprzedawane są na nich przedmioty niewykupione przez leasingobiorców po zakończeniu umowy oraz przejęte od firm, które nie wywiązały się ze swoich zobowiązań
Na licytacjach organizowanych przez firmy leasingowe przedsiębiorcy mogą kupować sprzęt komputerowy, elementy wyposażenia biur, maszyny, urządzenia i samochody. Auta poleasingowe są jedną z ciekawszych propozycji dla przedsiębiorców zainteresowanych kupnem pojazdu z rynku wtórnego. Zwykle są stosunkowo nowe (choć zwykle z ponadprzeciętnym przebiegiem), mają znane pochodzenie, a ich historia serwisowa jest udokumentowana.
– Firmy leasingowe mogą sprzedawać przedmioty z dwóch powodów: gdy leasing nie zakończy się wykupem albo gdy klient nie radzi sobie z płaceniem rat leasingowych i przedmiot trzeba windykować. Pierwsza sytuacja zdarza się rzadko. Na polskim rynku przeważają umowy z wartością wykupu na poziomie 1 proc., 5 proc. lub 10 proc. Wtedy klienci nie są zainteresowani pozostawieniem przedmiotu w firmie leasingowej. Znacznie częściej przedmiot leasingu wraca do firmy z powodu trudności finansowych przedsiębiorcy – tłumaczy Tomasz Gęsicki, koordynator programów dealerskich BZ WBK Leasing.
Pojazdy pochodzenia poleasingowego często trafiają do sieci komisów samochodowych, jednak przedsiębiorcy mogą je też kupować bezpośrednio od firm leasingowych. Ze względu na niskie koszty i łatwość dotarcia do potencjalnych odbiorców leasingodawcy najczęściej sprzedają je za pośrednictwem serwisów internetowych. Niektóre korzystają przy tym z pomocy zewnętrznych firm, inne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta