Gotówka lub akcje na zachętę
Jeśli menedżer ma realizować cele spółki na najwyższym poziomie, jej właściciele muszą go pozytywnie wspierać. Podstawą jest dobrze dobrany bonus
Programy motywacyjne dla menedżerów zakładają, że za wykonywanie określonych celów i zadań osoba na takim stanowisku – oprócz miesięcznego wynagrodzenia stałego (pensja) – może otrzymać tzw. bonus. Może one mieć charakter:
- pieniężny lub niepieniężny (np. jest realizowany w akcjach),
- regulaminowy (jest należny po spełnieniu kryteriów) lub uznaniowy (jest przyznawany zgodnie z decyzją rady nadzorczej lub walnego zgromadzenia).
Ważne kryteria
Jeśli program motywacyjny ma właścicielom zapewnić osiąganie wzrostu wartości spółki i zwiększenie zwrotu z zainwestowanego kapitału, powinien uprawniać do bonusów z jasno określonymi warunkami ich otrzymania przez menedżera. Premie uznaniowe mają w tym kontekście znacznie mniejszą użyteczność. A w spółkach publicznych nie powinny być stosowane także z uwagi na zasadę transparentności systemu wynagrodzeń.
Wysokość premii gotówkowej i bonusu niepieniężnego za miniony rok obrotowy jest z reguły obliczana ze stałego wynagrodzenia miesięcznego menedżera, po spełnieniu kryteriów ilościowych i jakościowych, których osiągnięcie założono w programie motywacyjnym. Bonus stanowi zwykle wielokrotność tego wynagrodzenia, określoną na podstawie:
- osiągnięcia określonych współczynników ekonomicznych w spółce (np. wartości netto współczynnika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta