Bez dużych zysków i rekordowych strat
Osoby korzystające z usług zarządzania portfelem średnio zarabiają więcej, niż gdyby inwestowały w funduszach. Jednak najlepsze z nich mają wyższe zyski niż uzyskiwane z portfeli
Osoby dysponujące dużymi oszczędnościami mogą powierzyć zarządzanie nimi firmom specjalizującym się w takich usługach (zarządzanie portfelem na zlecenie, ang. asset management). Dolna granica to 50 tys. zł (tyle wystarczy w DM BOŚ), ale czasami wymagania są dużo wyższe, np. Noble Funds TFI przyjmuje co najmniej 1 – 2 mln zł.
Firmy zajmujące się asset management zwykle bardziej elastycznie inwestują pieniądze klientów niż fundusze, ponieważ nie wiążą ich ścisłe zapisy statutowe. Poza tym w mniejszym gronie inwestorów można konsultować ewentualne zmiany strategii.
Średnia lepsza, liderzy gorsi
Czy większa swoboda i kontakt z klientem pomaga uzyskiwać korzystniejsze wyniki? W 2010 r. średnia stopa zwrotu ze strategii akcyjnych była nieco lepsza niż z klasycznych funduszy inwestycyjnych. Strategie przyniosły 20,2 proc. zysku, a fundusze 19,3 proc. W obu przypadkach wyniki przewyższały wzrost WIG20 (14,9 proc.) i WIG (18,8 proc.).
Jeszcze większe różnice są w wynikach trzyletnich, choć często portfelami i funduszami oferowanymi przez daną firmę zarządzają te same osoby. Przeciętna strata akcyjnych portfeli asset management to 4 proc., a funduszy akcyjnych 19 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta