Krótkie rozstanie nie pozbawi emerytury
Z emerytem, który ma etat, można się pożegnać na jeden dzień i potem przyjąć go znowu. Dzięki temu zachowa i posadę, i świadczenie
Zatrudniamy kilku emerytów, a jedna osoba przechodzi na emeryturę za dwa miesiąca. Zależy nam na współpracy z tymi pracownikami.
Tymczasem w styczniu weszły w życie przepisy, które stanowią, że osoba pobierająca emeryturę będąca jednocześnie na etacie może stracić to świadczenie. Czy to oznacza, że ze wszystkimi emerytami mamy rozwiązać umowy o pracę? Czy wolno ich zatrudnić na zlecenie? – pyta czytelnik.
Rzeczywiście od 1 stycznia br. nie można przechodzić na emeryturę bez wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę z pracodawcą, na rzecz którego praca była wykonywana bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.
Wypłata zawieszona
W art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna) przywrócono zasadę, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą.
Rozstanie z nim potwierdzi świadectwo pracy albo zaświadczenie przełożonego. Jedno bądź drugie trzeba dołączyć do wniosku o emeryturę. Jeżeli tego dokumentu nie będzie, to ZUS...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta