Ciężkie czasy przed globalną gospodarką
Zewnętrzne otoczenie naszej gospodarki daje wiele powodów do obaw – uważa główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu
Zapowiada się spowolnienie wzrostu gospodarczego w skali globalnej. Stanie się tak za sprawą wzrostu restrykcyjności obu rodzajów polityk makroekonomicznych – fiskalnej i monetarnej – oraz trudniejszego dostępu do finansowania.
Kryzys na rynku długu w strefie euro przejdzie w fazę coraz intensywniejszych spekulacji na temat restrukturyzacji zadłużenia niektórych krajów peryferyjnych, z czym łączyć się będzie duża zmienność. Cykl zaostrzenia polityki monetarnej na głównych rynkach bazowych – przede wszystkim w strefie euro – może przy tym ulec przyspieszeniu wobec niedawnych oczekiwań. Wyjątkiem, jeśli chodzi o tempo wzrostu, będą Stany Zjednoczone, gdzie pakiet fiskalny podniesie dynamikę produktu krajowego brutto w tym roku o dodatkowe 0,3 pkt proc. Ta prognoza obwarowana jest jednak założeniem spadku, a nie wzrostu stopy oszczędności gospodarstw domowych (z aktualnego poziomu 6 proc. dochodów rozporządzalnych do ok. 5 proc.), co stanowi dla niej istotny czynnik ryzyka.
Nierównowaga na rynkach
Przyczyny, dla których tempo wzrostu w skali globalnej będzie spadać, są odmienne dla rynków dojrzałych i wschodzących. W tym pierwszym wypadku negatywnie na dynamikę PKB w średnim okresie trzech – pięciu lat oddziaływać będzie niezbędna konsolidacja fiskalna; w drugim – wzrost restrykcyjności polityki pieniężnej konieczny dla zdławienia szybko rosnącej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta