Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warszawa– „Wschód” w walce

06 kwietnia 2011 | Żołnierze wyklęci | Kazimierz Krajewski
Sokołowski Obwodowy Patrol Żandarmerii  ppor. Adama Tutaka „Znicza” na chwilę  przed wymarszem  z miejsca postoju  (wiosna 1945 r.)
źródło: IPN
Sokołowski Obwodowy Patrol Żandarmerii ppor. Adama Tutaka „Znicza” na chwilę przed wymarszem z miejsca postoju (wiosna 1945 r.)
Protokół wykonania kary śmierci  na płk Lucjanie  Szymańskim  „Janczarze”, ostatnim komendancie Podokręgu Warszawa – Wschód
źródło: IPN
Protokół wykonania kary śmierci na płk Lucjanie Szymańskim „Janczarze”, ostatnim komendancie Podokręgu Warszawa – Wschód
Oddział Obwodu  Sokołów Podlaski  dowodzony  przez por. Aleksandra Rubińskiego  „Jastrzębia”  (lato 1945 r.)
źródło: IPN
Oddział Obwodu Sokołów Podlaski dowodzony przez por. Aleksandra Rubińskiego „Jastrzębia” (lato 1945 r.)
Partyzanci AK  z Obwodu Sokołów Podlaski – w środku  komendant Ośrodka  Jabłonna Lacka  por. Aleksander Rubiński „Jastrząb”  (zima 1944/45)
źródło: IPN
Partyzanci AK z Obwodu Sokołów Podlaski – w środku komendant Ośrodka Jabłonna Lacka por. Aleksander Rubiński „Jastrząb” (zima 1944/45)
Sekcja OPŻ uzbrojona  w derkacze  – zdobyczne  niemieckie MP-43
źródło: IPN
Sekcja OPŻ uzbrojona w derkacze – zdobyczne niemieckie MP-43
Koncentracja  oddziałów  poakowskiego  Obwodu Mińsk  Mazowiecki  (wrzesień  1945 r.)
źródło: IPN
Koncentracja oddziałów poakowskiego Obwodu Mińsk Mazowiecki (wrzesień 1945 r.)
Leonard Gierłowski „Wnuczek”, żołnierz  oddziałów „Marynarza”  i „Nurka” (uzbrojony  w zrzutowy amerykański  pistolet maszynowy Udet)
źródło: Rzeczpospolita
Leonard Gierłowski „Wnuczek”, żołnierz oddziałów „Marynarza” i „Nurka” (uzbrojony w zrzutowy amerykański pistolet maszynowy Udet)

Terror NKWD i polskiego resortu bezpieczeństwa spowodował, że dla wielu żołnierzy podziemia jedynym schronieniem stały się oddziały partyzanckie

Struktury AK we wschodniej części województwa warszawskiego, tworzące Podokręg Wschodni Obszaru Warszawskiego AK, które się dekonspirowały, mobilizując znaczne siły do akcji „Burza", poddane zostały dotkliwym sowieckim represjom. Przynależność do Armii Krajowej traktowana była zarówno przez władze sowieckie, jak i kolaboranckie władze polskie jako przestępstwo, stając się podstawą do aresztowania.

Ujawnioną po zakończeniu walk z Niemcami kadrę obwodów Sokołów Podlaski, Siedlce, Węgrów, Mińsk Mazowiecki, Garwolin, Radzymin i Ostrów Mazowiecka aresztowano, żołnierze byli wyłapywani i umieszczani w punktach, z których wywożono ich poprzez obozy w Sokołowie i Rembertowie do obozów koncentracyjnych położonych w głębi Rosji, głównie do zespołu łagrów Borowicze. Przez obóz w Sokołowie przewinęło się kilka tysięcy więźniów, których wywieziono do Rosji w trzech wielkich transportach 12 listopada i 1 grudnia 1944 r. oraz 1 stycznia 1945 r. Na terenie powiatu siedleckiego istniały ponadto przejściowe obozy dla akowców w Krześlinie i Wodyniach. W niedalekiej Kąkolewnicy (pow. Radzyń Podlaski) przetrzymywano m.in. żołnierzy podziemia niepodległościowego zdemaskowanych w szeregach „ludowego" WP (sprawy ich rozpatrywał sąd polowy II Armii „ludowego" WP, skazanych na karę śmierci rozstrzeliwano na uroczysku Baran)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8896

Spis treści
Zamów abonament