Ratunek dla skóry zranionej
Komórki szpiku pomagają w gojeniu się ran. Uczeni wiedzą już jak. Teraz czas na lek z ich zastosowaniem
Pamiętacie historię poparzonej Angeliki z Opolszczyzny? Sześć lat temu żyła nią cała Polska. W wyniku nieszczęśliwego wypadku dziewięciolatka straciła 70 proc. skóry. Lekarzom udało się uratować jej życie, a potem walczyli o zdrowie. Dziewczynka przeszła kilkadziesiąt operacji, w tym wszczepienia biomateriału, który zrósł się z tkanką twarzy. Dziś nie chce już jej publicznie pokazywać, próbuje wrócić do normalnego życia.
Celowe zranienie
Podczas gdy na ciele Angeliki goiły się rany, brytyjscy i japońscy naukowcy pracowali nad rozszyfrowaniem tajemnicy, na czym dokładnie polega ten proces. W efekcie zidentyfikowali specyficzne komórki szpiku kostnego, które mogą przekształcać się w skórę i tym samym prowadzić do naprawy uszkodzonej tkanki. Mało tego, namierzyli sygnał alarmowy wysyłany przez cząsteczkę białka, który wzywa je do przybycia na pomoc.
– Wyniki tych badań są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta