Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Część przejazdu kierowcy to dyżur

06 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Gdy szofer jedzie w załodze, to czas spędzony obok kolegi, który prowadzi pojazd, nie jest uwzględniany w jego czasie pracy. Nie siedząc za kółkiem, po prostu dyżuruje

- W trasę wyjątkowo wyjechało dwóch kierowców. W trakcie przejazdu (łącznie 14 godzin) kilkakrotnie zmieniali się, prowadząc pojazd. Czy w tej sytuacji cały okres wyjazdu będzie wliczany do ich czasu pracy i w konsekwencji częściowo opłacany jak nadgodziny (po przekroczeniu normy ośmiogodzinnej)? – pyta czytelnik.

Czas spędzony w kabinie pojazdu obok kierowcy kierującego samochodem jest czasem dyżuru.

Do czasu pracy każdego z kierowców z pytania wliczany będzie okres prowadzenia pojazdu i wykonywania innych czynności uwzględnianych  w czasie pracy (np. wypełnianie dokumentacji przewozowej, nadzór nad załadunkiem lub rozładunkiem). Nie muszą w przedstawionej sytuacji powstać godziny nadliczbowe.

Pewne okresy z dniówki kierowcy nie są wliczane do jego czasu pracy, ale do dyżuru. Tak jest m.in. z okresem nieprowadzenia pojazdu, gdy jest dwóch lub więcej kierowców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8896

Spis treści
Zamów abonament