Kredyt dopasowany do wielkości firmy
Karta kredytowa może być wygodnym sposobem finansowania działalności mikrofirm
Wielkość firmy wpływa na dostępność kredytu, który umożliwia rozwój i pozwala zachować płynność finansową. W trakcie doboru oferty kredytowej bank bierze pod uwagę twarde i miękkie kryteria oceny zdolności kredytowej.
Do pierwszej grupy należą m.in.: wielkość przedsiębiorstwa, obroty, rentowność, płynność finansowa, inwestycje. Czynniki miękkie to organizacja i jakość zarządzania, rozpoznawalność marki, innowacyjność. Na inne propozycje może liczyć firma debiutująca, a na inne innowacyjna.
O wartości i warunkach kredytu decyduje rating firmy, czyli ocena jej zdolności kredytowej. Lepsza ocena ratingowa oznacza dla banku mniejsze ryzyko a dla przedsiębiorcy mniejsze wymagania co do zabezpieczeń i niższą stopę oprocentowania.
Na rynku znajdziemy produkty przeznaczone dla: korporacji i dużych firm, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz dla mikrofirm.
Wysokie kwoty
Pod względem elastyczności oferty korporacje mają przewagę nad małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Mogą wybierać produkty spośród szerokiej oferty kredytów inwestycyjnych, obrotowych czy specjalnych. Są one dla nich szyte na miarę. – Dla małych i średnich banki mają gotową ofertę, którą tylko w nieznaczny sposób da się modyfikować – tłumaczy Paweł Majtkowski z Expandera.
Korporacje obracają większymi kwotami niż MŚP, przez co korzystają z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta