Od dofinansowania wypoczynku rodziny pracownika niższe składki i podatki
Jeśli dopłacamy do kolonii córki podwładnego albo do wycieczki jego żony, kwoty te traktujemy jako przychody ze stosunku pracy. ZUS i fiskusowi najmniej przekażemy, gdy pieniądze będą pochodzić z zfśs
Firma zorganizowała w lutym br. wycieczkę, w której uczestniczyła żona pracownika. Koszt uczestnictwa jednej osoby to 520 zł.
Oprócz tego w tym samym miesiącu zakład uiścił zatrudnionemu 700 zł dopłaty do kolonii jego 12-letniej córki podczas ferii zimowych (na podstawie przedstawionej faktury od organizatora). Czy od wartości tych świadczeń należy pobrać składki oraz zaliczkę? – pyta czytelnik.
Jeszcze kilka lat temu świadczenia dla członków rodziny podwładnego powszechnie zaliczało się do przychodów z innych źródeł beneficjentów, czyli tu małżonka pracownika i jego dziecka (m. in. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 sierpnia 2008, ILPB1/415-326/08-4/AK).
Niemniej od końca 2008 r. możemy już mówić o ugruntowanej tezie, że są one jednak przychodem zatrudnionego ze stosunku pracy. Dlatego że gdyby nie fakt pozostawania w zatrudnieniu, jego bliscy nie dostaliby wskazanych profitów.
Świadczenia polegające na nabyciu przez pracodawcę wycieczki również dla rodziny pracownika oraz na zwrocie części ceny z faktury za kolonie jego dziecka stanowią zatem przychód ze stosunku pracy pracownika (indywidualne interpretacje dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 września 2010, IBPBII/1/415-590/ 10/HK, i z 3 grudnia 2008, IBPB2/415-1525/08/...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta