Strata na środku trwałym nie zwiększy kosztów inwestycji
Jeśli budowa nowego obiektu wymaga likwidacji starego środka trwałego, niezamortyzowaną część jego wartości można zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych
Często zdarza się, że w związku z nowymi inwestycjami, szczególnie budowlanymi, podatnicy likwidują inne środki trwałe, kolidujące z prowadzonymi pracami. Czasami są to składniki majątkowe niecałkowicie umorzone podatkowo.
Pojawia się pytanie, czy niezamortyzowana wartość początkowa likwidowanego w takich okolicznościach środka trwałego może być zaliczona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, czy też powinna składać się na koszt wytworzenia nowego środka trwałego (i być w konsekwencji rozliczana w czasie, w ramach jego amortyzacji).
Organy podatkowe na ogół stoją na stanowisku, że większość wydatków czy kosztów pozostających w mniejszym lub większym, dalszym lub bliższym związku z budową czy wytworzeniem środka trwałego powinna składać się na koszt jego wytworzenia i być kumulowana do czasu oddania go do używania.
Moim zdaniem jednak nie ma przeszkód prawnych, aby niezamortyzowana wartość początkowa była kosztem uzyskania przychodów w dacie jego likwidacji (za którą należy uznać datę dokonania odpisu aktualizującego wartość środka trwałego).
Pozostały koszt operacyjny...
Za takim stanowiskiem przemawia chociażby brzmienie art. 16g ust. 4 ustawy o CIT (i jego odpowiednika w ustawie o PIT), zgodnie z którym nie podlegają kapitalizacji w wartości początkowej wytworzonego środka trwałego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta