Nauczycielka spodziewająca się dziecka zawsze pod ochroną
Dyrektor nie może się rozstać z ciężarną kobietą uczącą w szkole, zatrudnioną na podstawie mianowania. Nawet jeśli wypowiedzenie było uzasadnione, a o ciąży dowiedziała się ona już po jego wręczeniu
Każdej brzemiennej nauczycielce przysługuje bowiem wzmożona gwarancja trwałości zatrudnienia bez względu na podstawę świadczenia obowiązków (umowa o pracę czy akt mianowania). Wynika tak z orzeczenia Sądu Najwyższego z 19 października 2010 (II PK 85/10).
Reorganizacja przyczyną redukcji
Honorata P. była nauczycielką zatrudnioną w publicznym gimnazjum w ramach mianowania. W kwietniu 2009 dostała wypowiedzenie z przyczyn organizacyjnych powodujących zmianę planu nauczania. Jej zatrudnienie ustało zatem 31 sierpnia 2009. Kobieta niemal natychmiast rozpoczęła przed sądem walkę o odzyskanie posady.
Dowodziła, że zmiany organizacyjne przeprowadzane w placówce nie wyeliminowały z planu nauczania wykładanego przez nią przedmiotu. Wymówienie określiła więc jako nieprawdziwe, a sam fakt jej wyboru do zwolnienia jako nieuzasadniony i dyskryminujący.
Najważniejsze argumenty przedstawiła jednak już w trakcie sporu. Jeszcze przed upływem wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży, i dlatego podlega bezwzględnej ochronie przed utratą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta