W sowieckiej matni
Wobec zagrożenia przekazania miasta sowieckim Ukraińcom mieli zbrojnie zająć Lwów, powtarzając akcję z listopada 1918 r. Stąd kryptonim zgrupowania: Warta
Na przełomie lipca i sierpnia 1944 r. zakończyła się na terenie Obszaru nr 3 AK (Kresy Południowo-Wschodnie) akcja „Burza". Oddziały polskie wzięły udział w wielu walkach, potyczkach i starciach z wycofującymi się jednostkami wojsk niemieckich. We Lwowie akcja strefowego powstania została przeprowadzona od 22 do 27 lipca. Oddziały wchodzące w skład odtwarzanej 5. DP brały udział w walkach wspólnie z frontowymi jednostkami sowieckimi 4. Armii. Żołnierze lwowskiego podziemia, podobnie jak wcześniej powstańcy z wileńskiej AK, uczestnicząc w działaniach zbrojnych liczyli, iż ich miasta i wsie pozostaną polskie.
Jednakże usunięcie Niemców ze Lwowa i ponowne wejście bolszewików rozpoczęło tragiczny epilog AK i ludności polskiej. Miasto miało zostać włączone do sowietyzowowanej Ukraińskiej Republiki Rad. Główną przeszkodą w szybkiej realizacji tego zamiaru były duże skupiska ludności polskiej oraz struktury podziemia działające na tamtych terenach. Problem ludności polskiej został rozwiązany przez deportacje Polaków „za San". Propaganda komunistyczna, w tym peerelowscy historycy, nazwali te wysiedleńcze transporty Kresowiaków repatriacją.
W celu likwidacji polskiego podziemia niepodległościowego na terenach woj. lwowskiego, woj. tarnopolskiego i woj. stanisławowskiego sowieckie służby bezpieczeństwa zastosowały sprawdzony już schemat wileński: oficjalne zaproszenie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta