Jak udaremnić taktykę faktów dokonanych
Wnosząc powództwo zmierzające do podważenia bezprawnych uchwał organów spółki, można skutecznie zapobiec powstaniu dalszych negatywnych skutków
Służy temu instytucja zabezpieczenia powództwa, którego na wniosek powoda sąd może udzielić zarówno przed wszczęciem powództwa, jak i w jego toku.
Doskonałą ilustracją może być niedawne postanowienie z 7 marca 2011 Sądu Apelacyjnego w Warszawie (IACz 276/11) o udzieleniu zabezpieczenia, do którego dotarła „Rz”.
Sąd udzielił go na czas trwania sprawy, wytoczonej spółce Mago SA przez jej akcjonariusza, o ustalenie nieistnienia lub stwierdzenie nieważności albo uchylenie uchwał rzekomego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia tej spółki z 8 stycznia 2011 (sobota).
Jeden akcjonariusz zmienia władze
Spółka Mago miała w styczniu br. tylko dwóch akcjonariuszy. Drugim był – wraz z małżonką Ewą Iwoną G. – Andrzej G. Do każdego należało po 50 proc. akcji. Wszystkie są akcjami imiennymi.
Zgodnie z art. 399 § 3 k.s.h. akcjonariusze reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego lub co najmniej połowę ogółu głosów w spółce mogą zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie.
W spółce, w której (tak jak w Mago) wszystkie akcje są imienne, można je zwołać za pomocą listów poleconych albo przesyłek nadanych pocztą kurierską na co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem. Decyduje dzień wysłania listów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta