Inspektor, gdy już rozpocznie kontrolę, sprawdzi nie tylko siedzibę firmy
Pracownicy fiskusa mogą wejść nie tylko do budynków firmowych, ale również do domu kontrolowanego podatnika
Przepisy ordynacji podatkowej (dalej op) szczegółowo określają, w jakich przypadkach jest to możliwe. Z art. 288 wynika, że kontrolujący mają prawo wstępu na teren, do budynku lub lokalu mieszkalnego kontrolowanego w celu dokonania oględzin.
Tylko w konkretnych sytuacjach
Jest tak, jeśli zostały one wskazane jako miejsce wykonywania działalności gospodarczej lub jako siedziba kontrolowanego podatnika.
Oględziny w domu lub mieszkaniu podatnika dopuszczalne są również wówczas, gdy jest to niezbędne dla ustalenia lub określenia wysokości zobowiązania podatkowego lub podstawy opodatkowania albo do zweryfikowania poniesienia wydatków na cele mieszkaniowe uprawniających do skorzystania z ulg podatkowych.
Przeprowadzenie oględzin wymaga zgody kontrolowanego. Ma ona jednak iluzoryczny charakter. Dlatego że w razie jej braku fiskus nie jest wcale bezradny. Odmowa nie oznacza, że do mieszkania wejść nie może.
Z przepisów wynika, że w takiej sytuacji oględziny terenu, budynku lub lokalu mieszkalnego mogą być przeprowadzone po uzyskaniu – na wniosek organu podatkowego – zgody prokuratora rejonowego.
Kontrolujący ma prawo wstępu na teren, do budynku lub lokalu mieszkalnego kontrolowanego jeszcze w jednym przypadku.
W myśl art. 288 § 1 pkt 2 może zrobić to w celu dokonania oględzin i przeszukania lokali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta