Czy sprzątanie szpitala przez firmę zewnętrzną jest obciążone VAT
Od 1 kwietnia weszły w życie ograniczenia w stosowaniu zwolnień do usług związanych ze świadczeniami medycznymi. Niestety, teraz trudno wskazać sytuacje, kiedy nie są one opodatkowane
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT ze zwolnienia korzystają usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie.
Kilka warunków do spełnienia
Regulacja ta weszła w życie od 1 kwietnia 2011. Przepisy przejściowe dają jednak prawo do korzystania z tego zwolnienia także przez pierwszy kwartał 2011.
Wskazany przepis obejmuje zwolnieniem niektóre usługi outsourcingowe świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej. Zwolnienie przysługuje jednak tylko po spełnieniu kilku warunków.
Po pierwsze, objęte są nim usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Po drugie, dotyczy tylko usług nabywanych przez zakłady opieki zdrowotnej. Jeśli nabywcą jest inny podmiot, to zwolnienie nie przysługuje.
Po trzecie, usługa ma być świadczona (faktycznie wykonywana) na terenie zakładu opieki zdrowotnej. Uznać przy tym należy, że zwolnienie przysługuje, jeśli dane usługi są wykonywane na rzecz danego zakładu opieki zdrowotnej na terenie tego właśnie zakładu (a nie jakiegokolwiek innego).
Zwolnieniem są objęte przede wszystkim usługi tego rodzaju w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta