Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komuniści nie są bohaterami

03 czerwca 2011 | Publicystyka, Opinie | Jan Rulewski
Jan Rulewski
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Jan Rulewski
Chłopak rozdający ulotki w trakcie kampanii wyborczej „Solidarności”, 1 czerwca 1989 r., Warszawa
autor zdjęcia: Anna Pietuszko
źródło: Archiwum
Chłopak rozdający ulotki w trakcie kampanii wyborczej „Solidarności”, 1 czerwca 1989 r., Warszawa

Wychwalać Jaruzelskiego i jego towarzyszy za to, że w 1989 roku nie kazali strzelać do ludzi, to tak, jakby chwalić zabójcę za to, że nie dokonał kolejnego morderstwa – twierdzi były opozycjonista

Żeby dobrze zrozumieć to, co się wydarzyło w naszym kraju 4 czerwca 1989 roku, trzeba przeanalizować klimat i sytuację polityczną w całej dekadzie lat 80. W 1980 roku, kiedy kończyła się w Polsce tzw. dekada gierkowska, władza przyznała, że kraj stoi na skraju bankructwa. To, co działo się z gospodarką przez następne dziesięć lat, dobrze obrazuje przykład z mojego zakładu pracy.

System zbankrutował

Byłem wówczas zatrudniony w Zakładach Rowerowych w Bydgoszczy, które znajdowały się pod patronatem Komitetu Centralnego PZPR. Mieliśmy tam niemieckie automaty do rowerów. Jedna pracownica Zakładów obsługiwała dwie takie maszyny. Niecałe dziesięć lat później każdy automat był obsługiwany przez dwie pracownice. Wydajność spadła więc czterokrotnie, a i tak byliśmy szczęśliwi, że jakimś cudem nie brakuje nam części i można utrzymać produkcję.

Fikcyjne pełne zatrudnienie i centralne sterowanie gospodarką sprawiły, że bankructwo systemu, które dziesięć lat wcześniej było tylko zagrożeniem, w 1989 roku stało się faktem. Absurdy ekonomiczne doprowadziły państwo na skraj przepaści, a rachunki w postaci zawyżonych norm płacili zwykli ludzie.

Tak naprawdę klęska centralnego planowania była widoczna już od końca lat 70. Przez następną dekadę żyliśmy w kraju, w którym mimo istnienia specjalnych instytutów niemożliwe było wyprodukowanie porządnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8944

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament