Pracodawca pyta, związek milczy
Postulat do ustawodawcy: czas doprecyzować przepis o udostępnianiu listy chronionych działaczy. Odmienne poglądy interpretacyjne utrudniają bowiem życie wszystkim
W indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, pracodawca musi zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony.
Nieudzielenie tej informacji w ciągu pięciu dni zwalnia go z obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawach dotyczących tych pracowników.
Tak stanowi art. 30 ust. 21 ustawy z 23 maja 1991 o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa związkowa). Niemal od początku obowiązywania tego przepisu (tj. od 2 czerwca 1996) budził on wątpliwości interpretacyjne. Dotyczyły one odpowiedzi na pytanie:
- czy obowiązek zwrócenia się do związku zawodowego ma charakter jednorazowy a o ewentualnych zmianach w liście korzystających z ochrony pracowników powinien informować pracodawcę związek (lub zainteresowany pracownik),
- czy też pracodawca ma obowiązek złożenia takiego zapytania do związku każdorazowo w odniesieniu do poszczególnych pracowników, gdy zamierza dokonać w stosunku do nich czynności wymagającej konsultacji związkowej?
W ciągu piętnastu lat obowiązywania tego przepisu i uchwaleniu w międzyczasie ustawy z 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 nr 101, poz. 926 ze zm.; w całości weszła w życie na początku 1998 r.)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta