Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pensja z przeszłości wpływa na ekwiwalent

03 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Joanna Zbyrasz

Pracodawca musi czasem przejrzeć archiwalne listy płac. Ma taki obowiązek, gdy ustala pieniądze za niewykorzystany wypoczynek dla zatrudnionego, którego od dawna nie ma w pracy

- Pracownika od 2009 r. nie ma w pracy (choroba, ciąża, macierzyński itd.). Teraz mamy mu wypłacić ekwiwalent za urlop. Doczytałam się, że trzeba przyjąć współczynnik z 2011 r., bo nabył prawo do ekwiwalentu w tym roku.

Czy to się zgadza? Jeżeli mam wynagrodzenie tego pracownika za marzec – grudzień 2009 oraz styczeń – luty 2010 (potem chorobowe ciągiem), to co przyjąć do podstawy ekwiwalentu: czy za 2009 r. wynagrodzenia z tego właśnie roku, za rok 2010  tylko te dwa jego miesiące, a co do 2011 r.? – pyta czytelnik.

Tak, do wyliczenia ekwiwalentu urlopowego stosuje się współczynnik obowiązujący w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał prawo do ekwiwalentu.

Odpowiedź na kolejne pytanie wymaga przeanalizowania przepisów rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 w sprawie szczegółowych zasad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8944

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament