Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co jedliśmy, gdy nie było prawie nic

03 czerwca 2011 | Kraj | Matylda Młocka
Symbolem PRL stały się bary mleczne, w których serwowano marnej jakości posiłki.  Na zdjęciu bar w Domu Handlowym Merkury w Częstochowie, 1975 r. (fot. Roman Kotowicz)
źródło: Forum
Symbolem PRL stały się bary mleczne, w których serwowano marnej jakości posiłki. Na zdjęciu bar w Domu Handlowym Merkury w Częstochowie, 1975 r. (fot. Roman Kotowicz)
W latach 80. w sklepowych kolejkach powstawały komitety pilnujące w nich porządku.  Na zdjęciu klienci przed sklepem w Warszawie w 1980 r. (fot. Adam Hayder)
źródło: Forum
W latach 80. w sklepowych kolejkach powstawały komitety pilnujące w nich porządku. Na zdjęciu klienci przed sklepem w Warszawie w 1980 r. (fot. Adam Hayder)

Kurczak á la flaczki, tatar kolorowany buraczkami – historycy opowiedzą o kuchni w PRL

Ryszard Ochódzki, bohater komedii „Miś", załatwiając sobie bilet do Londynu, kasjerce na Okęciu wręczył kiełbasę zawiniętą w papier. – Pani kierowniczko, podwawelska! – krzyknęła kasjerka, a kierowniczka z uznaniem kiwnęła głową.

– Dziś już nikomu nie przyszłoby do głowy, żeby jako łapówkę przynieść kiełbasę – mówi Andrzej Zawistowski, historyk z IPN. – A w PRL mięso było towarem luksusowym. Zresztą nie tylko mięso.

O reglamentowanej żywności, kuchennej pomysłowości Polaków oraz o tym, co jadano i czego nie jadano w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, będzie można posłuchać w sobotę, 4 czerwca, podczas konferencji „PRL na talerzu". Organizują ją Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie oraz Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia". Rozpocznie się o godz. 10 w budynku przy ulicy Marszałkowskiej 21/25.

Dlaczego w PRL kuchnia i jedzenie były takie ważne? – Coś trzeba było do garnka włożyć, a nic nie można było dostać. Dlatego ludzie więcej o tym myśleli, rozmawiali, bo każdy chciał coś wykombinować – tłumaczy Adam...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8944

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament