Kiedy po premię trzeba iść do sądu
Dodatkowe świadczenia stanowią często znaczną część przychodu pracownika. Nie oznacza to jednak, że te niewypłacone przez pacodawcę zawsze będzie można uzyskać przed wymiarem sprawiedliwości
Kodeks pracy nie ustala zasad wypłacania premii pracownikom. Rozdział V k.p. zawiera jeden niewiele wyjaśniający przepis.
Jest to art. 105, stanowiący, że pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia.
Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika.
Nazwa nie gra roli
Postanowienia dotyczące możliwości przyznania pracownikowi premii zazwyczaj znajdują się w umowie o pracę. W większych przedsiębiorstwach odpowiednie zapisy są umieszczane w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania czy też w regulaminie premiowania. Nie ma przy tym żadnego znaczenia okoliczność, czy świadczenie zostanie nazwane „premią”, „nagrodą” czy inaczej.
Nazwa nie jest istotna. Zgodnie bowiem z art. 65 kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 k.p. oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta