Zamiana należności na gotówkę
Rozmowa | Małgorzata Połok, dyrektor Wydziału Marketingu i Projektów Strategicznych Pekao Faktoring
Czym faktoring różni się od innych usług finansowych?
Podstawowa różnica polega na tym, że środki finansowe, jakie uzyskuje przedsiębiorca od faktora w ramach faktoringu, są wcześniejszą zapłatą za sprzedany towar lub usługę. Innymi słowy, przedsiębiorstwo zamienia swoje należności na gotówkę, mając bieżącą kontrolę nad stanem spłat od odbiorców. Przedsiębiorca nie musi gromadzić środków na spłatę comiesięcznych zobowiązań – rat jak w przypadku kredytu. Tutaj spłaty realizuje odbiorca, wykonując przelew na rachunek bankowy faktora. Nawet gdyby odbiorca opóźnił się z płatnością, faktorant nie musi się obawiać. Może wówczas liczyć na wsparcie w dochodzeniu wierzytelności od odbiorcy, a nawet na przejęcie ryzyka związanego z całkowitym brakiem zapłaty. Faktoring jest zestawem kilku usług: finansowej, ubezpieczeniowej, inkasa należności, a czasem nawet windykacji. To, jak będzie wyglądał taki zestaw, zależy jedynie od klienta.
Kto może korzystać z takich usług?
W zasadzie każdy przedsiębiorca, który stosuje odroczone terminy płatności, prowadzi działalność od roku i współpracuje z grupą kilku w miarę stałych odbiorców. Starając się o kredyt, musiałby wykazać się zdolnością kredytową oraz przedstawić stosowne, zwykle twarde zabezpieczenia. Zgłaszając się po faktoring, przedsiębiorca powinien przede wszystkim mieć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta