Jak zdobyć profesjonalne uprawnienia do oprowadzania turystów
Przewodnik turystyczny zawiera umowy jako przedsiębiorca z poszczególnymi biurami podróży organizującymi wycieczki i na ich podstawie wykonuje określone czynności
Branża turystyczna kojarzy się przede wszystkim z biurami podróży i hotelami. Zapomina się jednocześnie o firmach, które zajmują się „obsługą” turystów w innym zakresie niż zapewnienie noclegu, posiłków i przejazdu. W 2010 roku Polskę odwiedziło o 4,9 proc. więcej gości z zagranicy niż rok wcześniej.
Oczywiście część z nich przyjeżdża jedynie w celach biznesowych, niemniej jednak i na turystyce w Polsce można zarobić. Mamy się przecież czym pochwalić, co doceniają cudzoziemcy, którzy chętnie zwiedzają nasz kraj.
Potrzebują jednak do tego profesjonalnego przewodnika, który pokaże najciekawsze miejsca w mieście i interesująco opowie o ich historii. Taką działalnością nie może jednak zajmować się każdy.
Aby zostać przewodnikiem turystycznym, trzeba uprzednio zdobyć odpowiednie uprawnienia. Działają oni przede wszystkim jako jednoosobowe firmy. Stosowne regulacje prawne są w ustawie z 29 sierpnia 1997 o usługach turystycznych.
Jakie zadania
Zgodnie z ustawą przewodnik turystyczny to osoba, która zawodowo oprowadza turystów lub odwiedzających po wybranych obszarach, miejscowościach i obiektach, udziela o nich fachowej informacji i sprawuje nad turystami lub odwiedzającymi opiekę w zakresie wynikającym z umowy.
W praktyce przewodnik turystyczny zawiera umowy (jako przedsiębiorca) z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta