Morze możliwości
Prawdziwy akt odkrycia nie polega na odnajdywaniu nowych lądów, lecz na patrzeniu na stare w nowy sposób
Te słowa Marcela Prousta mogą być teraz szczególnie inspirujące dla Polski. Wystarczy, że na nowo spojrzymy na jedno z naszych kluczowych aktywów – Bałtyk. Może on nam dać prawdziwe energetyczne bezpieczeństwo, a Europie tak oczekiwaną zmianę gazowych biegunów.
Nadrabiamy stracony czas
Do tej pory, z racji dawnych zależności historycznych i geopolitycznych – przede wszystkim z powodu przynależności do byłego bloku wschodniego, Polska pozostawała głównie krajem tranzytowym na osi Wschód – Zachód. Infrastruktura przesyłowa była przystosowana do odbioru gazu z jednego kierunku – wschodniego. Dziś jednak intensywnie nadrabiamy stracone lata i dystans, jaki dzieli nas od rozwiniętych energetycznych rynków zachodniej Europy. Polska inwestuje w bezpieczeństwo energetyczne – realizuje plan na bezprecedensową, nawet jak na standardy europejskie, skalę.
Mamy do nadrobienia wiele lat. Jednak bez inwestycji w infrastrukturę gazową nasz rynek nigdy nie będzie efektywny, bezpieczny, konkurencyjny i w pełni zintegrowany z europejskim. Realizowane dziś projekty stawiają na rozwój gospodarczy kraju, jednak celem nadrzędnym jest uniezależnienie się od jednego, dominującego dostawcy surowca.
Kilka dni temu rozpoczęliśmy eksploatację nowego gazociągu Polska – Czechy, drugiego, po Lasowie na granicy z Niemcami, połączenia międzysystemowego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta