Po długiej absencji trzynastki nie będzie
Nie warto forsować poglądu, że długo chorujący pracownik budżetówki zachowuje prawo do rocznej nagrody. Taka opinia nie znajduje potwierdzenia ani w przepisach, ani w doktrynie, ani w orzecznictwie Sądu Najwyższego
• Reprezentuję jednostkę budżetową. W 2010 r. jedna z pracownic przez siedem miesięcy przebywała na zwolnieniu chorobowym. W związku z tym nie wypłaciliśmy jej trzynastki.
Zatrudniona zakwestionowała naszą decyzję, powołując się na stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które z korzyścią dla zatrudnionego okres absencji chorobowej każe zaliczać do czasu, od którego zależy nabycie prawa do tej rocznej pensji.
Mimo tej opinii zastosowaliśmy stanowiska przeciwne reprezentowane przez większość prawników. Zatrudniona skierowała sprawę do sądu pracy. Wyrok jeszcze nie zapadł. Zastanawiamy się jednak, czy pracownica ma szansę na wygraną, bo podobno ostatnia linia orzecznicza Sądu Najwyższego jest zgodna z naszą praktyką. Czy tak? – pyta czytelnik.
Trzynastka przysługuje pracownikowi sfery budżetowej po przepracowaniu w danym zakładzie pracy pełnego roku kalendarzowego. Gdy ten czas jest niepełny, pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej sześć miesięcy.
Przepracowanie półrocznego okresu nie jest wymagane jedynie w przypadku:
• nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej),
• zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta