Nowoczesne technologie dla urody
Gabinety medycyny estetycznej proponują dziesiątki różnych zabiegów. Które z nich są najskuteczniejsze? Jak długo utrzymują się ich efekty? Kiedy poddać się mezoterapii, a kiedy skorzystać z peelingów chemicznych? Przedstawiamy przewodnik po najpopularniejszych zabiegach i sposobach poprawy wyglądu
Medycyna estetyczna zajmuje się profilaktyką (medycyna przeciwstarzeniowa), terapią oraz korekcją defektów estetycznych ciała. Jej początki sięgają lat 70. ubiegłego wieku. Zabiegi najczęściej stosowane przez specjalistów z tej dziedziny są mało inwazyjne i nie powodują poważnych ograniczeń w codziennym życiu pacjentów. W Polsce działa Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging zrzeszające około 900 lekarzy.
Toksyna botulinowa popularnie nazywana jest botoksem, ale istnieją także preparaty o nazwach Azzallure i Bocouture. Lek czasowo blokuje wydzielanie neuroprzekaźników na zakończeniach nerwowych, co powoduje czasowe rozluźnienie mięśni, a w efekcie – rozprostowanie zmarszczek lub zablokowanie wydzielania potu (w przypadku ostrzyknięcia np. okolicy pach). Efekt wygładzenia zmarszczek utrzymuje się od trzech do pięciu miesięcy i dotyczy głównie okolicy czoła, okolicy międzybrwiowej i oczu. Zabieg polega na ostrzyknięciu wybranych miejsc preparatem z toksyny botulinowej. Prawidłowo wykonany jest bezpieczny i daje naturalny wygląd odświeżenia.
Wypełniacze to nazwa substancji, które wstrzykiwane lub podawane do skóry albo tkanki podskórnej powodują jej uniesienie i korekcję defektów estetycznych. Najczęściej stosuje się kwas hialuronowy lub własną tkankę tłuszczową pacjenta. Specjaliści za pomocą substancji wypełniających powiększają pacjentom usta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta