Jak uniknąć niespodzianek, wysyłając rodzimych pracowników do Niemiec
Delegując Polaków do zajęć do zachodniego sąsiada, nie trzeba już mieć pozwolenia na pracę. Od 1 maja sztucznie skonstruowane umowy o dzieło w sektorze montażowym lub budownictwie stały się niepotrzebne
Co do zasady świadczenie usług z własnymi pracownikami w Niemczech było dopuszczalne już od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gwarantowała to swoboda świadczenia usług. Wyjątek dotyczył kilku kluczowych sektorów wymienionych w traktacie akcesyjnym, przede wszystkim budownictwa.
Co nowego na Zachodzie
1 maja 2011 doszło do pełnego otwarcia rynku pracy. Zmiany te – choć nie są bardzo duże – stanowią jeden z najbardziej wrażliwych obszarów niemieckiej polityki zagranicznej wobec Polski. Chodzi o wolność przepływu siły roboczej.
Bardziej doniosłe modyfikacje dotyczą od 1 maja 2011 delegowania pracowników tymczasowych do pracy w Niemczech. Obecnie agencjom pracy tymczasowej z siedzibą w Polsce wolno użyczać transgranicznie polskich obywateli do pracy za zachodnią granicą.
Pracodawcy, którzy jako użyczający chcą przekazać swoje załogi osobom trzecim, oprócz polskiej licencji muszą mieć też pozwolenie (niemieckiej) federalnej agencji pracy.
Które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta