Wspólne są nie tylko interesy, ale i odpowiedzialność
Gdy przedsiębiorca będzie miał zaległości wobec fiskusa, odpowie za nie również jego małżonek, a w pewnych sytuacjach także inni członkowie rodziny
W przypadku małżonka odpowiedzialności uda się uniknąć, jeśli podpisał w odpowiednim czasie umowę o rozdzielności majątkowej. Tu bowiem ustrój majątkowy – inaczej niż przy rozliczaniu w kosztach podatkowych wartości pracy małżonka pomagającego w firmie (art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT) – ma znaczenie.
Decyduje ustrój majątkowy...
Zasada jest taka, że za swoje podatki odpowiada podatnik (całym majątkiem). Są od niej jednak wyjątki. Po pierwsze – gdy podatnik pozostaje w związku małżeńskim – za zobowiązania podatkowe może odpowiadać jego małżonek.
Dużo zależy jednak od ustroju majątkowego, jaki przyjęli małżonkowie. Jeśli jest to rozdzielność majątkowa, odpowiedzialności można uniknąć w ogóle. Jednak przy ograniczonej wspólności majątkowej już tak nie będzie (chyba że umowa została zawarta, zanim jeszcze powstały zaległości).
Zgodnie bowiem z art. 29 ordynacji podatkowej skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej a także przed dniem zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu.
Jeśli zatem zaległość powstała przed podpisaniem umowy o rozdzielności majątkowej, to małżonek za nią będzie odpowiadał.
W praktyce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta