Czy każdy, kto uzyskuje odsetki, jest przedsiębiorcą
Udzielanie pożyczek przez Internet jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym czy raczej przychodem z kapitałów pieniężnych? Nawet sądy mają duży problem z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie
Jak więc ten dylemat ma rozstrzygnąć osoba uzyskująca przychody z odsetek? Tymczasem to kluczowa kwestia, ponieważ determinuje sposób ustalania podstawy opodatkowania, tryb uiszczania zaliczek na podatek oraz obowiązki ewidencyjne.
Spór o źródło przychodów
Jeżeli odsetki są przychodami z kapitałów pieniężnych, a nie z działalności gospodarczej, to w takiej sytuacji płaci się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy (art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT) od uzyskanych odsetek po zakończeniu roku podatkowego, do 30 kwietnia następnego roku. Nie ma potrzeby odprowadzania zaliczek w ciągu roku i zakładania działalności gospodarczej.
Postawione pytanie nie jest jednak istotne jedynie dla grupy podatników uzyskujących przy- chody odsetkowe z tytułu udzielanych pożyczek, ale ma fundamentalne systemowe znaczenie w kontekście kwalifikacji przychodów do poszczególnych źródeł.
Znamiona działalności gospodarczej
Organy podatkowe prezentują pogląd, że czynności związane z wielokrotnym udzielaniem pożyczek przez Internet noszą znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ są podejmowane w celu zarobkowym we własnym imieniu i na własny rachunek, a ponadto pożyczki są udzielane w sposób zorganizowany, bo z podporządkowaniem regułom wyznaczonym przez serwis internetowy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta