Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto musi się pospieszyć z decyzją, kiedy wykorzystać zaległy urlop

16 marca 2012 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska
źródło: Rzeczpospolita

W 2012 roku są aż trzy kwartały na wybranie wakacji z 2011 roku. Zasada ta nie dotyczy jednak zaległości urlopowych za wcześniejsze lata. Jest więc ryzyko przedawnienia wypoczynku należnego za 2008 rok

Co do zasady, zgodnie z art. 161 kodeksu pracy, pracownik powinien skorzystać z urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał do niego prawo. Nie zawsze jednak będzie to możliwe.

Czasami podwładny nie wyjedzie na wakacje, bo np. długo choruje czy ze względu na uzasadnione potrzeby pracodawcy nie może wziąć wolnego, mimo że wcześniej miał je zaplanowane w firmowym planie urlopów. Właśnie z powodu takich nieprzewidzianych okoliczności kodeks pracy dopuszcza udzielenie urlopu w terminie późniejszym.

Coś nowego

Reguły udzielania urlopowych zaległości zmieniły się od 1 stycznia 2012 r. Od tego roku wydłużony został termin na wybranie dawnego wolnego. Można go wykorzystać do 30 września następnego roku kalendarzowego, a nie do końca marca, jak to było jeszcze w zeszłym roku. Znowelizowany art. 168 k.p. wprowadzono ustawą z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (DzU nr 232, poz. 1378).

Zmiana ta ucieszyła zarówno pracowników, jak i pracodawców. Ci pierwsi mają więcej czasu na realizację swojego prawa do corocznego, płatnego wypoczynku. Na zaległe wakacje będą mogli wyjechać w najbardziej dogodnym dla nich terminie, czyli latem i wczesną jesienią, a nie jak do niedawna jedynie zimą i w pierwszych dniach wiosny. Dla pracodawców to też dobre...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9184

Wydanie: 9184

Spis treści
Zamów abonament