Dodatek i zasiłek to nie to samo
ZUS wypłaca pieniądze na koszty opieki emerytom i rencistom, jeśli mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji, albo z racji ukończenia 75 lat
Uprawnienie do dodatku pielęgnacyjnego określa art. 75 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.; dalej ustawa emerytalna). Prawo do tego świadczenia, które obecnie wynosi 195,67 zł miesięcznie, mogą uzyskać wyłącznie te osoby, które są uprawnione do emerytury lub renty.
Na te dodatkowe pieniądze nie mają co liczyć renciści i emeryci, którzy przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym. Tym osobom dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywają poza taką placówką dłużej niż dwa tygodnie w miesiącu (art. 75 ust. 4 ustawy emerytalnej).
Przed osiągnięciem granicznego wieku
Prawo do dodatku pielęgnacyjnego przysługuje osobie, która nie ukończyła 75 lat, pod warunkiem uznania jej za całkowicie niezdolną do pracy oraz niezdolną do samodzielnej egzystencji. Niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji muszą przy tym występować łącznie.
Tę pierwszą definiuje art. 12 ustawy emerytalnej. Za niezdolną do pracy uznaje osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje jej odzyskania po przekwalifikowaniu. Przy czym całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.
Przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta