Jakie wypełnić dokumenty, zatrudniając niepełnosprawnych
Tak zwanego efektu zachęty na pracownika niepełnosprawnego nie wykazują pracodawcy, dla których dofinansowanie do wynagrodzeń nie stanowi pomocy publicznej
Od sierpnia 2009 r. firma zatrudnia osobę niepełnosprawną jako sprzedawcę. Chce teraz zmienić jej stanowisko na specjalistę do spraw reklamy (zakres obowiązków też się zmieni). Czy na tę osobę powinna ponownie ustalić efekt zachęty, aby dalej otrzymywać dofinansowanie do jej wynagrodzenia?
Odpowiada Edyta Sieradzka wiceprezes organizacji OBPON :
Nie. Po zmianie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej firma nie musi ponownie wykazywać już raz ustalonego efektu zachęty w miesiącu jej zatrudnienia. Przypominam, że ustala się go jednokrotnie w związku z okresem zatrudnienia pracownika (w tym przejęcia go na podstawie art. 231 k.p.) do czasu ustania jego angażu lub zmiany jego statusu. U tego pracodawcy efekt zachęty dla tej osoby musiał zostać ustalony w sierpniu 2009 r.
Stosownie do art. 48a ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji) dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełno- sprawnych, o których mowa w art. 26a ustawy o rehabilitacji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta