Kto powinien podpisać umowę
Zawarcie kontraktu w sposób niezgodny z zasadami reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje jego wadliwość. Dlatego podpisy powinny zawsze składać wszystkie zobowiązane do tego osoby
Reprezentacja spółki oznacza dokonywanie czynności w sferze zewnętrznej, w tym wobec jej kontrahentów. Pojęcie to odróżnić należy od prowadzenia spraw spółki, które obejmuje z kolei czynności dotyczące relacji zachodzących wewnątrz spółki. Zasadniczą kompetencję do reprezentowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiada jej zarząd, o czym stanowi art. 201 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowycha (dalej: k.s.h.).
Organ ten składać może się z jednego lub większej liczby członków. W przypadku zarządu wieloosobowego zasadne staje się ustalenie zasad reprezentowania danej spółki. Jest to o tyle istotne, że prawo członka zarządu do reprezentacji dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki.
Prawa tego nie można natomiast ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich (art. 204 k.s.h.). W związku z tym warto ustalić reguły, zgodnie z którymi członkowie zarządu będą z tak szeroko zakrojonych uprawnień korzystać.
Z umowy lub ustawy
Zasady reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynikać mogą z postanowień umowy spółki bądź z przepisów ustawy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet w wypadku zarządu wieloosobowego wyposażyć każdego z jego członków w uprawnienie do samodzielnego działania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta