Sposób zaksięgowania kosztu wpływa na rozliczenie podatkowe
Pierwotne ujęcie kosztu pośredniego w księgach rachunkowych, mimo odmiennej prezentacji w sprawozdaniu finansowym, może zaważyć na sposobie rozliczenia go dla celów CIT
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 16 stycznia 2012 r. (IPTPB3/423-265/11-4/IR).
Spółka ujęła jako bierne rozliczenia międzyokresowe (BRMK) przewidywane koszty m.in. czynszu, energii, gazu. Jej zdaniem były to koszty pośrednio związane z przychodami, niebędące kosztami podatkowymi w momencie ujęcia jako BRMK. W taki sposób koszty te zostały również zaprezentowane w pierwszym sprawozdaniu finansowym za 2010 rok (z 11 stycznia 2011 r.) sporządzonym dla celów grupy kapitałowej.
Faktury i rachunki dokumentujące poniesienie wspomnianych kosztów pośrednich odnoszących się do 2010 roku, które wpłynęły po dacie sporządzenia pierwszego sprawozdania finansowego, bez względu na datę wystawienia dokumentu, spółka ujęła na bieżąco w 2011 roku jako koszt podatkowy.
Jednak w związku z tym, że od 1 stycznia 2009 r. spółka stosowała Krajowy Standard Rachunkowości nr 6, audytor spółki stwierdził, że te zobowiązania powinny zostać zaprezentowane jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta