Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak przepisów przejściowych rzutuje na uprawnienia załogi

16 marca 2012 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Przedawnienie prawa do urlopu grozi wszystkim tym, którzy nie wybrali jeszcze wypoczynku za 2008 rok. Aby zaległe wakacje nie przepadły, to czy trzeba się na nie wybrać do końca marca, czy września 2012 roku?

Nie ma problemu z liczeniem terminu przedawnienia urlopu zaległego z 2011 r. Wiadomo bowiem, że skoro niewykorzystany wypoczynek z 2011 r. będzie urlopem zaległym od 1 stycznia 2012 r. i jako taki będzie musiał być wykorzystany do końca września 2012 r., to bieg terminu przedawnienia o jego udzielenie rozpocznie się 1 października 2012 r. Potwierdza to GIP.

Ale problemem nadal jest ustalenie terminu przedawnienia wakacji za lata 2008, 2009 i 2010. One bowiem wszystkie przed 2012 r. miały status zaległego wypoczynku, a ich trzyletni termin przepadku już upłynął.

O czym zapomniano

Niestety, w ustawie deregulacyjnej zabrakło przepisów stanowiących o przedawnieniu starych urlopów. To z kolei oznacza, że do wakacji z 2008 r., które stały się zaległością z 1 stycznia 2009 r., należy stosować w zakresie jego udzielania przepisy obowiązujące w dniu, w którym zmienił się charakter prawny z urlopu bieżącego na zaległy. To zaś oznacza, że – stosując interpretację GIP – niewykorzystany wypoczynek musi być wybrany do 31 marca, a nie 30 września 2012 r.

Jeśli tak się nie stanie, prawo do niego po prostu przepadnie. Oczywiście, gdy szef ma dobrą wolę, zezwoli na ten urlop. Jeśli jednak jej zabraknie, to od 1 kwietnia 2012 r., gdy pracownik nie miał wypoczynku z 2008 r. w naturze, nie będzie mógł już wystąpić z roszczeniem o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9184

Wydanie: 9184

Spis treści
Zamów abonament