Wolne środki lokuj tylko bezpiecznie
Nie wszystkie fundusze pieniężne nadają się do tego, by trzymać w nich nadwyżki finansowe. Zbyt ryzykowne są te, które inwestują w papiery komercyjne
W pierwszej połowie roku kilka funduszy pieniężnych musiało przeszacować w swoich portfelach wartość obligacji spółek budowlanych: DSS oraz PBG; firmy te złożyły wnioski o upadłość. W efekcie fundusze poniosły krótkoterminowe straty.
Najbardziej ucierpiały Idea Premium oraz UniWIBID. Fundusze te były rekomendowane firmom do lokowania nadwyżek finansowych.
Obecnie wykup jednostek w Idea Premium jest zawieszony (na razie do 16 września) z powodu dużej ilości zleceń umorzenia przy jednoczesnym braku możliwości wypłaty środków. Aktywa tego funduszu (w portfelu zdecydowanie przeważały wysoko oprocentowane obligacje przedsiębiorstw) są niepłynne. A to oznacza, że bardzo trudno je sprzedać.
Klienci liczą straty
Obecnie Idea TFI próbuje znaleźć chętnego do kupienia składników portfela funduszu Idea Premium. Na razie bez powodzenia.
Można przypuszczać, że ostatecznie cała historia nie zakończy się dobrze dla inwestorów, którzy ulokowali tam środki. Nie wiadomo, ile pieniędzy włożonych do funduszu, uda się odzyskać jego klientom.
UniWIBID, mimo okresowych strat, wychodzi na prostą. Jego 12-miesięczny wynik jest dodatni (2,5 proc.). Ale trzeba pamiętać, że fundusz miał przynosić stabilne zyski nawet w krótkim czasie (3 – 6 miesięcy). Czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta