Skuteczne narzędzie ochrony wspólnika
Umowa sprzedaży na rzecz osoby trzeciej może zostać zawarta pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu nie wykona swojego prawa
Osoby zakładające spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością często chcą się ochronić przed zbyciem przez wspólnika/wspólników służących im udziałów na rzecz osób trzecich. Nie zawsze bowiem godzą się, aby z dnia na dzień ich wspólnikami zostały zupełnie obce im osoby.
Często w tym celu założyciele formułują w umowie spółki postanowienie przyznające prawo pierwokupu wszystkim pozostałym wspólnikom. Na ogół jednak świadomość, jakie w istocie skutki zapis taki wywołuje, a przede wszystkim do jakiego stopnia jest on skutecznym narzędziem ochrony – jest u założycieli bardzo niska. Tymczasem prawo pierwokupu zostało zdefiniowane w przepisie art. 596 kodeksu cywilnego jako służące jednej ze stron pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy na wypadek, gdyby druga strona sprzedała rzecz osobie trzeciej.
W takim przypadku umowa sprzedaży na rzecz osoby trzeciej może zostać zawarta tylko pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta