Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyłącza do budynku mieszkalnego z preferencyjną stawką

06 września 2012 | Prawo i praktyka | Elżbieta Rogala

Wbudowane w indywidualną nieruchomość instalacje i urządzenia techniczne są objęte 8-proc. podatkiem od towarów i usług. I to niezależnie od tego, czy znajdują się wewnątrz, czy na zewnątrz tego obiektu

Do końca 2007 r. prace budowlane związane z budownictwem mieszkaniowym oraz te związane z infrastrukturą towarzyszącą temu budownictwu były objęte jedną preferencyjną stawką VAT, tj. 7 proc. Jednak nawet obecnie do takich prac należy stosować stawkę 8 proc. Niestety, nie wszystkie organy podatkowe są tego zdania.

Infrastruktura towarzysząca

Pojęcie „infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu” zdefiniowano w art. 146 ust. 3 ustawy o VAT. W punkcie 1 tego artykułu wskazano, że przez infrastrukturę tę należy rozumieć m.in. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych. Infrastrukturą tą jest także: urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i mała architektura, a także urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne związane z obiektami budownictwa mieszkanio- wego (pkt 2 i 3 tego przepisu).

Przy czym nadal po 2007 r. można posługiwać się pojęciem „infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu”. Jak wynika bowiem z wyroku NSA z 3 sierpnia 2011 r. (I FSK 368/10), ustawodawca w przepisach dotyczących VAT nie zrezygnował po 2007 r. z posługiwania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9328

Wydanie: 9328

Spis treści
Zamów abonament