Praca przy komputerze to dla szefa dodatkowe obowiązki
Matowy stół i krzesło z pięcioma podporami, z kółkami jezdnymi i regulacją siedziska – to część wymagań dla stanowiska z monitorem ekranowym
- Zamierzam kupić oprogramowanie kadrowo-księgowe z odpowiednim sprzętem komputerowym. Czy będę miał dodatkowe obowiązki jako pracodawca wobec osób obsługujących ten sprzęt? Jeśli tak, to jakie? – pyta czytelnik.
Szef musi zorganizować stanowiska pracy z komputerem w taki sposób, aby zachować minimalne wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii. Zapewnia także personelowi dodatkowe przerwy w pracy oraz okulary, jeśli potrzebę ich stosowania potwierdzi lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne. Ponadto przy takich zadaniach nie w pełni skorzysta z aktywności kobiet w ciąży.
Ile godzin przed ekranem
Obowiązki szefów wobec świadczących pracę przy komputerach określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973, dalej rozporządzenie). W rozumieniu jego § 2 pkt 4 pracownikiem jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Jako podstawę przyjmuje się tu normę z art. 129 § 1 k.p., czyli osiem godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.
Rozporządzenia nie stosuje się jednak m.in. do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta