Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Musi być szkoda przedsiębiorcy

17 października 2012 | Prawo i praktyka | Małgorzata Kartasiewicz
Małgorzata Kartasiewicz prawnik w Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg, doktorant  na WP UwB
źródło: Rzeczpospolita
Małgorzata Kartasiewicz prawnik w Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg, doktorant na WP UwB

Naruszenie przepisów jest podstawą do uwzględnienia odwołania jedynie wówczas, gdy miało ono wpływ lub może mieć wpływ na wynik postępowania

Krajowa Izba Odwoławcza to instytucja, która funkcjonuje od 5 lat. Jej celem jest rozpoznawanie odwołań wnoszonych w toku postępowań o udzielenie zamówień publicznych.

W przeszłości i teraz

Warto przypomnieć, że przed 2007 r. odwołania rozpatrywały zespoły arbitrów. Zmiana podmiotów miała na celu „zwiększenie profesjonalizmu osób rozpoznających odwołania, a także podwyższenie jakości wydawanych przez nich orzeczeń i jednolitości orzecznictwa". Postępowanie przed KIO ma charakter postępowania przed sądem polubownym, a od orzeczenia Izby przysługuje skarga do sądu okręgowego.

Obecnie skład KIO to 37 członków powoływanych i odwoływanych przez prezesa Rady Ministrów spośród osób spełniających ustawowe wymagania, które uzyskały najlepsze wyniki w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Członkowie składów orzekających Izby przy orzekaniu są niezawiśli i związani wyłącznie przepisami obowiązującego prawa a przy tym korzystają z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Na czele KIO stoją: prezes i wiceprezes powoływani na trzyletnią kadencję przez prezesa Rady Ministrów na wniosek prezesa Urzędu Zamówień Publicznych spośród zgłoszonych członków KIO.

Kto może wnieść odwołanie

Prawo do wniesienia odwołania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9363

Wydanie: 9363

Spis treści
Zamów abonament