Ile dozwolonego współdziałania przedsiębiorców
Ważne jest ustalenie, czy współpraca wykonawców na etapie przygotowywania wniosków/ofert była dopuszczalna na gruncie przepisów, czy też nosiła znamiona czynu nieuczciwej konkurencji
Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych zakazują składania więcej niż jednej oferty przez jednego wykonawcę. Pozwalają natomiast na złożenie samodzielnej oferty oraz występowanie w tym samym postępowaniu jako podwykonawca innego wykonawcy.
Dozwolone jest także korzystanie – w celu wykazania spełniania warunków działu w postępowaniu – z potencjału podmiotu trzeciego w zakresie wiedzy i doświadczenia, potencjału kadrowego, technicznego i zdolności finansowej również w sytuacji, gdy podmiot ten sam ubiega się o udzielenie zamówienia.
Co więcej podmiot trzeci może – co do zasady – udostępnić swoje zasoby dowolnej liczbie wykonawców w tym samym postępowaniu, a wykonawcy korzystać z potencjału udostępnianego sobie nawzajem. Dopuszczalność takiej praktyki wynika z brzmienia obowiązujących przepisów, jak i celu ich wprowadzenia.
Wskazuje się, że dopuszczenie posługiwania się przevz wykonawców potencjałem podmiotów trzecich miało na celu umożliwienie dostępu do zamówienia szerszej grupie wykonawców, a przez to zwiększenie konkurencyjności postępowań. Dla wielu wykonawców jest to często jedyna możliwość ubiegania się o udzielenie zamówienia i jedyna szansa jego pozyskania.
Bliźniacze oferty
Coraz częściej więc w postępowaniach o udzielenia zamówienia wykonawcy przed złożeniem wniosków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta