Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedmiot aportu ma znaczenie

17 października 2012 | Prawo i praktyka | Mirosław Pawełczyk

Wkładem niepieniężnym do spółki może być zobowiązanie do wykonania robót na jej rzecz. Wnoszący je podmiot otrzymuje w zamian udziały. Taka zamiana nie wywołuje skutków w podatku od towarów i usług

- Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie robót budowlanych, jest podatnikiem VAT. Zamierza zawiązać spółkę osobową - komandytową, w której zostanie wspólnikiem. Po zawiązaniu spółki komandytowej spółka z o.o. zamierza wnieść do niej wartość wykonanych na rzecz spółki komandytowej robót budowlanych. W umowie spółki komandytowej ma być zapis, że wkład niepieniężny (wykonanie usług budowlanych) uważa się za wniesiony z momentem ostatecznego odbioru całości prac przez spółkę komandytową.

Udziały za wykonie robót budowlanych wnoszonych aportem do spółki komandytowej zostaną objęte z chwilą bezusterkowego podpisania przez inwestora protokołu odbioru wykonanych robót. Z jakim dniem w spółce z o.o. powstanie obowiązek podatkowy z tytułu wykonania robót budowlanych wnoszonych do spółki komandytowej jako udział? W jakim terminie spółka z o.o. ma wystawić fakturę? Czy wniesienie wierzytelności spółki z o.o. z tytułu wykonania robót budowlanych, jako aportu do spółki komandytowej, wywołuje jakieś skutki na gruncie VAT? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9363

Wydanie: 9363

Spis treści
Zamów abonament