Służbowy telefon z opłatami na ZUS
To, czy trzeba płacić składki od finansowanych przez szefa kosztów używania telefonu komórkowego, zależy od sposobu, w jaki określono zasady jego użytkowania
- Kierownicy działów w naszej firmie mieli telefony służbowe. Z końcem października wygaśnie umowa z operatorem i od 1 listopada pracownicy nie będą już korzystali z telefonów służbowych. W zamian mają używać prywatnych telefonów, a pracodawca będzie im wypłacał ryczałt w wysokości 50 zł miesięcznie. Czy od tej stałej kwoty powinniśmy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? – pyta czytelnik.
Od ogólnej zasady, że podstawę wymiaru składek stanowi pracowniczy przychód podlegający obowiązkowi podatkowemu, obowiązuje odstępstwo. Z oskładkowania zwolnione są profity wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia z podstawy wymiaru składek wyłączone są ekwiwalenty pieniężne za używane przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, będące własnością pracownika. Jednak wysokość ekwiwalentu powinna być uzależniona od rzeczywistej wartości użyczenia oraz stopnia zużycia rzeczy na potrzeby pracodawcy.
Ryczałt czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta