Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przez staże i wolontariaty do etatu

17 października 2012 | Kraj | Katarzyna Bańbor Joanna Ćwiek
Świetną okazję, by poznać pracodawcę, dają targi pracy. Na zdjęciu jedna z takich imprez w Warszawie
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Świetną okazję, by poznać pracodawcę, dają targi pracy. Na zdjęciu jedna z takich imprez w Warszawie

Jak zadebiutować na rynku pracy? Jakie są plusy i minusy różnych form pracy dla młodych ludzi?

Pogarszająca się sytuacja na rynku powoduje, że ludziom bezpośrednio po studiach coraz trudniej znaleźć pracę. Obecnie w Polsce – według Eurostatu – bez zajęcia pozostaje więcej niż co czwarta osoba poniżej 25. roku życia. Jednak zdaniem rekruterów, jeśli podejdzie się do tego z głową, robotę można znaleźć już w kilka tygodni.

1

Marzeniem większości absolwentów jest etat, ale również większość uważa, że nie jest on dla nich dostępny. – Ale to nieprawda. Absolwenci też mogą od razu po studiach rozpocząć pracę na etacie. Muszą to jednak robić aktywnie. Warto pytać o nią znajomych, przeglądać ogłoszenia prasowe i kandydować do firm, nawet jeśli nie ogłaszają się w prasie – mówi Karolina Konik z agencji zatrudnienia Manpower.

Niestety, zdaniem rekruterów największy problem absolwenci mają wciąż z napisaniem CV i listu motywacyjnego. – Podobno dziś uczą już tego w szkole, ale młodzież chyba niezbyt się przykłada do nauki, bo od lat w przesyłanych przez nich CV powtarzają się te same błędy – tłumaczy rekruterka. Jakie? Przede wszystkim brak chronologii w życiorysie, brak opisu stanowiska w doświadczeniu zawodowym i błędy ortograficzne. Rekruterzy narzekają też, że wielu kandydatów wysyła te same listy motywacyjne, kandydując na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9363

Wydanie: 9363

Spis treści
Zamów abonament