Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabrali szkołom, dali przedszkolom

17 października 2012 | Kraj | Artur Grabek
Samorządy coraz więcej dokładają  do edukacji.  W 2011 r. tylko na utrzymanie szkół przeznaczyły z własnej kasy ok. 13 mld zł,  od państwa dostały  zaś ok.  37 mld zł
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Samorządy coraz więcej dokładają do edukacji. W 2011 r. tylko na utrzymanie szkół przeznaczyły z własnej kasy ok. 13 mld zł, od państwa dostały zaś ok. 37 mld zł

Dofinansowanie przedszkoli, pomysł premiera z exposé, to konfabulacja. Pieniądze na ten cel rząd zabrał szkołom

Samorządowcy kolejny raz muszą przełknąć gorzką pigułkę, jaką aplikuje im rząd. Okazuje się, że stosuje on wobec nich kreatywną księgowość. 320 mln zł wsparcia, które premier Donald Tusk i minister edukacji Krystyna Szumilas obiecali w przyszłym roku gminom na opiekę przedszkolną, miały najprawdopodobniej trafić do nich jako subwencja oświatowa na edukację – ustaliła „Rz".

W przyjętym pod koniec września projekcie ustawy budżetowej na 2013 r. subwencja została uszczuplona właśnie o ok. 300 mln zł w porównaniu z założeniami budżetu, który na początku września trafił do konsultacji. Projekt z 5 września przewidywał, że do szkół trafi 39 mld 806 mln zł. Ostatecznie na cel zarezerwowano 39 mld 511 mln zł. O tym, że rząd pieniądze na przedszkola znalazł de facto w kieszeni samorządów, świadczą wypowiedzi szefowej MEN.

320 mln zł obiecał rząd na dotacje w 2013 r. do wychowania przedszkolnego

W wywiadzie dla „Rz" z początku września Krystyna Szumilas zapytana o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9363

Wydanie: 9363

Spis treści
Zamów abonament