Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieobecność podczas kontroli L-4 nie odbiera zasiłku

17 października 2012 | Prawo i praktyka | Monika Hernecka Joanna Machowska

Jeśli pracodawca nie zastał chorego w domu, zanim odmówi mu wypłaty świadczenia, powinien ponowić wizytę i dać mu szansę wytłumaczenia się

- Podczas kontroli lekarskiej nie zastaliśmy pracownicy w domu. Do tej pory nie wyjaśniła nieobecności, mimo pozostawienia jej w drzwiach informacji o wizycie. Czy w związku z tym możemy jej nie wypłacić zasiłku? – pyta czytelnik.

Nieobecność w miejscu zamieszkania w czasie choroby może być przyczyną odmowy prawa do zasiłku, ale nie jest to regułą. Jeżeli kontrolowany pracownik był nieobecny w domu podczas przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego, ale wykaże, że w tym czasie był np. na rehabilitacji, wizycie kontrolnej u lekarza, w aptece czy nawet udał się na zakupy do pobliskiego sklepu spożywczego, nie ma podstaw do odmowy wypłaty świadczenia.

Kontrolę wykorzystywania L-4 przeprowadza albo ZUS, albo przedstawiciel pracodawcy, który wypłaca zasiłek (z uwagi na to, że 30 listopada ubiegłego roku zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób).

Pisemne upoważnienie

Osoba kontrolująca powinna mieć imienne upoważnienie do przeprowadzania kontroli. Swoje czynności powinna rozpocząć od okazania tego dokumentu.

Jedna nieobecność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9363

Wydanie: 9363

Spis treści
Zamów abonament