Szef musi umieć zwalniać
Z kim menedżer może się rozstać bez większej szkody dla firmy, a co robić, by się wśród zwalnianych nie znaleźć
Choć skuteczne firmy twierdzą zwykle, że swój sukces zawdzięczają wspaniałym pracownikom, to nie znaczy, że rekrutują samych najlepszych ludzi. Wiedzą jednak, z kim i kiedy się rozstać – twierdzi amerykański mówca i doradca biznesowy Jay Goltz, który zachęca czytelników dziennika „New York Times", by naśladowali skuteczne firmy także w czasach dobrej koniunktury.
Znaczenie doboru ludzi, z którymi można się pożegnać bez większych strat, rośnie w czasach gorszej koniunktury. – Zwolnienia z przyczyn ekonomicznych, gdy nie chodzi o to, by się rozstać z kiepskim pracownikiem, są najgorszym rozwiązaniem dla ludzi. Psychologiczne skutki takiej operacji ponoszą nie tylko zwalniani, ale też zwalniający oraz ci, którzy zostali w firmie – twierdzi Paweł Gniazdowski z firmy doradczej LHH DBM, która specjalizuje się w outplacemencie, czyli wsparciu dla zwalnianych pracowników. Co robić, gdy jednak nie da się ich uniknąć?
Grzegorz Rebajn, interim menedżer, który specjalizuje się w restrukturyzacji przedsiębiorstw, twierdzi, że przede wszystkim trzeba określić, kto będzie niezbędny w firmie w średnim i dłuższym okresie. Firmy zwykle bez problemu rozstają się z ludźmi, których można łatwo i niewielkim kosztem zastąpić – to dlatego na utratę pracy są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta